Lietuvos sveikatinimo įstaigos nušlavė pagrindinius prizus Europos SPA ir Balneologijos kongrese Čekijoje Karlovy Vary

Čekijoje, Karlovy Vary kurorte vykusiuose prestižiniuose Europos kurortų asociacijos (ESPA) apdovanojimuose, kuriuose buvo paskelbtos geriausios 2023 metų Europos sveikatinimo ir sveikatingumo įmonės. Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigos nariai „Eglės sanatorija“ laimėjo pagrindinį apdovanojimą kaip inovatyviausia sanatorija ir SPA VILNIUS specialų žiuri prizą už inovatyviausią SPA koncepciją.

Europos kurortų asociacijos apdovanojimą už inovatyvumą „Eglės sanatorija“ pelnė už mobiliąją programėlę, kurią pirmoji Lietuvoje sveikatingumo sektoriuje įdiegė reaguodama į klientų pastabas ir pageidavimus. Ši programėlė buvo sukurta siekiant pakeisti popierines procedūrų korteles ir sudaryti dar patogesnes sąlygas klientams sveikatintis sanatorijoje.

„Nuoširdžiai džiaugiuosi ir didžiuojuosi tokiu prestižiniu apdovanojimu. Šį pripažinimą „Eglės sanatorija“ pelnė už sveikatingumo sektoriuje pirmaujančią mobiliąją programėlę, kuri leidžia 60 000 mūsų klientų per metus naudotis mūsų teikiamomis paslaugomis dar patogiau. Apdovanojimo metu gautas pasveikinimas ir už sanatorijoje įgyvendintus tvarumo projektus – įrengtas elektromobilių įkrovimo stoteles ir saulės elektrines. Tai svarbios žinutės apie Lietuvą visai Europos sveikatinimo ir sveikatingumo centrų bendruomenei“, – sakė Artūras Salda, „Eglės sanatorijos“ generalinis direktorius.

SPA VILNIUS specialų žiuri prizą pelnė už inovatyvią mitybos koncepciją, skirtą palankesnei žarnyno mikrobiomai, kuri pristatyta sveikatingumo centro Anykščiuose restorane MIŠKE. Čia buvo sukurta žarnynui draugiška mityba ir įdiegta nauja maitinimo paslaugos teikimo schema, kurios metu svečias gauna pagal jo individualius poreikius sudarytą žarnynui draugiškos mitybos rekomendacijos planą ar galimybę pasirinkti žarnynui draugiška mityba pagrįstus patiekalus.

„Siekiant visapusiškai gerai jaustis svarbu ne tik fiziškai pasirūpinti savo kūnu, bet ir pasirūpinti sveikesniu gyvenimo būdu ir aprūpinti organizmą visavertėmis medžiagomis, tuo pačiu atsisakant mažiau vertingų. Tai leidžia sustiprinti imuninę sistemą bei saugo nuo infekcijų ir smagu, kad mūsų klientai tą vertina. Džiaugiamės, kad ši, kartu su mokslininkais kurta, inovatyvi kryptis atkreipė ir žiūri dėmesį. Didelė garbė būti tarp geriausiųjų 2023 metų Europos sveikatinimo įstaigų“, – apdovanojimu džiaugėsi SPA VILNIUS Anykščiai direktorė Giedrė Maumevičiūtė.

Sveikatos stiprinimas, ligų prevencija, gydymas ir reabilitacija, taikant natūralius gamtinius išteklius, šimtmečiais siejami su Lietuvos kurortais, tokiais kaip Druskininkai, Birštonas, Palanga. Europoje balneologijai ir kurortams skiriamas ypatingai didelis dėmesys. Tokios šalys kaip Slovėnija, Čekija, Slovakija, Lenkija, Vokietija stiprina sveikatos turizmo sektorius, nes jie atneša dvigubą naudą: skatina paslaugų eksportą, taip pat stiprina žmonių sveikatą, užkerta kelią ligoms ir teisinga reabilitacija suteikia galimybes greičiau pasveikti bei turėti pilnavertį gyvenimą.

Sparčiai vykstanti globalizacija ir pacientų mobilumas Lietuvos kurortuose ir kurortinėse teritorijose veikiančias sveikatinimo ir sveikatingumo įstaigas verčia konkuruoti su pažangiausiais Europos sveikatinimo, reabilitacijos centrais.

Didelis šių metų asociacijos pasiekimas, kad pacientams iš Vokietijos bus siūloma kompensuoti sveikatinimo paslaugas Lietuvos sanatorijose – tai šių metų kovo 1 d. paskelbė Nacionalinė tarpvalstybinių sveikatos priežiūros paslaugų organizacija Vokietijoje „EU-Patienten“, išleidusi rekomendacijas Vokietijos privalomojo sveikatos draudimo organizacijoms dėl sveikatinimo paslaugų Lietuvos kurortuose. Pripažinta, kad šalies kurortuose veikiančių sanatorijų bei SPA centrų paslaugų kokybės lygis atitinka Vokietijos privalomojo sveikatos draudimo įstaigų keliamus reikalavimus.

Pažymėtina, kad asociacijos duomenimis Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų klientai iš Vokietijos visuomet sudarė didžiausią užsienio klientų grupę. 2022 m. sveikatinimosi tikslais į Lietuvą atvyko 4 tūkstančiai klientų iš Vokietijos, kurie vidutiniškai praleido 10 nakvynių. Tai vis dar mažiau lyginant su priešpandeminiais 2019 metais, kai iš Vokietijos atvyko daugiau nei 11 tūkst. klientų, kurie vidutiniškai praleido 12 nakvynių sveikatinimo įstaigose. 2022 metais rekordinis skaičius klientų atvyko sveikatinimui iš Izraelio. Viso Lietuvos kurortuose apsilankė virš 5 tūkstančių ir vidutiniškai praleido apie 11 nakvynių.

Lietuvos kurortinis gydymas ir sveikatinimas yra viena iš didžiausią potencialą turinčių turizmo sričių. Lietuvos kurortai su juose veikiančiomis sanatorijomis ir sveikatinimo įstaigomis yra ypač gerai vertinami ir žinomi visoje Europoje.

ESPA, vienijanti narius iš 20 Europos šalių, jau šeštus metus organizuoja Europos apdovanojimus, kurių metu įvertinamos Europos kurortuose veikiančios sveikatinimo ir sveikatingumo įmonės už jų įgyvendintus pasiekimus, skleidžiamą gerąją patirtį.  ESPA asociacijos narė yra ir Lietuvos kurortų asociacija. Lietuvai suteikta galimybė šį prestižinį balneologijos kongresą 2024 m. organizuoti Lietuvoje.